Registrácia

História Chia semienok

Chia (Salvia hispanica L), je rastlina s fialovými alebo bielymi kvetmi, ktorá je pôvodom z Mexika a Strednej Ameriky. Chia semienka sú pri zbere čiernej alebo bielej farby.

Chia semienka sú starobylá potravina mayskej, aztéckej a indiánskej civilizácie, ktoré ju používali v strave. Chia semienka boli tak vysoko cenené, že sa používali pri náboženských obradoch a dokonca aj ako platidlo. Chia semienka sa používali aj na rany, prechladnutie a bolesti v krku, nevoľnosť v žalúdku, na problémy prostaty a zápchu. Aztéci ju používali aj v zmesi s inými potravinami, zmiešané vo vode ako nápoj a na múku. Chia semienka boli zahrnuté v liekoch a lisované na olej.

Španielski dobyvatelia sa snažili zo všetkých síl zničiť Chia semienka. Chia semienka sa podarilo zachovať v malých zoskupeniach kmeňov, ktorým sa podarilo uniknúť. Jeden taký kmeň bol Tarahumara - indiáni z Copper Kanyonu v Mexiku. Sú legendárni pre svoju schopnosť bežať dlhé vzdialenosti. Chia semienka používali Aztékovia pri dlhých pochodoch ako vysoko energetickú potravinu pri dobývaní nových území.
Prečo Chia | Kde sa vzala Chia | Chia Bia produkty | E-shop | Kontakt
Copyright © 2012 - 2018 Chia Bia Slovakia s. r. o., Tále 888/7, Bojnice 972 01 , Slovakia,
Website Design by www.helpmypc.ie | Recoding www.WebCreative.info